Pies może być przyjacielem, powiernikiem i towarzyszem długich wędrówek – to dla niego naturalne. W pewnym momencie może przyjść do głowy właściciela pomysł, by wyszkolić swojego czworonoga do wykonywania komend, co w wielu sytuacjach ułatwi mu życie, a psa dodatkowo stymuluje intelektualnie. Jednak od czego zacząć?

Wiek, rasa i charakter psa

Wszystkie te kwestie mają znaczenie. Szczeniak będzie chłonąć każdą naukę w formie zabawy niemal od razu. Starsze psy mogą przejawiać opór w wykonywaniu poleceń, gdy ich zachowania przez lata zostały już ugruntowane. Rasa zaś jest mocno powiązana z temperamentem psa, jego zdolnością i chęcią do uczenia się. Idealnym porównaniem jest tu owczarek niemiecki, który jest psem szkolącym się bardzo chętnie i owczarek kaukaski, który z racji swojego przeznaczenia do opiekowania się samotnie stadami – jest mocno terytorialny i raczej samotniczy w działaniu. Charakter psa to m.in. kwestia jego preferencji co do sposobu nagradzania – przytulenie i głaskanie przez opiekuna, smakołyk czy zabawka. To ocenić możemy wraz z czasem przebywania z psem i obserwacji go.

System kar i nagród

Nie wolno ganić psa cieleśnie – to może spowodować u niego lęk, agresję lub opór w kontakcie. Zamiast tego wystarczy krótkie „dość”, „zostaw”, które konsekwentnie powtarzane nabierze dla czworonoga znaczenia. To samo dotyczy nagród – szkoląc psa miej przy sobie to, co lubi najbardziej zabawkę lub smakołyk, nagrodzić możesz również zabawą i przytuleniem. Nagradzanie i zganienie musi odbywać się bezpośrednio po działaniu psa, gdyż w innym wypadku nie powiąże on swojego działania z reakcją.

Smycz

W trakcie szkolenia zrezygnować należy z szelek na rzecz zwykłej obroży i nierozciągającej się smyczy, ponieważ to właśnie one zapewniają bezpośrednią kontrolę zachowania psa.

Cierpliwość

Komendy i nauka mogą przebiegać szybciej lub wolniej w zależności od konsekwencji właściciela. Optymalnym czasem powtarzania dziennie z psim przyjacielem komend jest 15 minut. Nastąpi wtedy efekt warunkowania Maslowa, innymi słowy zwierzak połączy fakt wykonania komendy z czymś dla siebie miłym i dążyć będzie do powtórzenia tej czynności!

Pomoc

Jeśli praca ze zwierzakiem idzie bardzo opornie mimo jego konsekwentnych starać albo u psa pojawiają się niepokojące zachowania – nie powinna budzić strachu wizyta u weterynarza w celu sprawdzenia stanu zdrowia i/albo psiego behawiorysty. Są to doświadczone osoby, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę, lepiej opiekować się czworonogiem i w konsekwencji mieć możliwość nawiązania z nim lepszej współpracy.

Pamiętaj

Podchodź do zwierzaka z empatią i zrozumieniem, zaoferuj od siebie cierpliwość i konsekwencję, a uzyskasz niesamowite efekty w szkoleniu! Powodzenia! Więcej informacji znaleźć można w naszym artykule „Po co zaczynać szkolenie dla psa?„, do którego zapraszamy.