Jeśli niedawno kupiłeś psa lub masz psa, który nie za bardzo się Ciebie słucha to powinieneś zastanowić się nad odpowiednim szkoleniu dla niego. Nie każdy wie, że są specjalne tresury dla naszych pupili. Jeśli psiak się Ciebie nie słucha lub przy wyjściu na spacer strasznie ciągnie za smycz to wystarczające powody, by pójść z nim na szkolenie. Jeśli nie wiesz, jak się z to zabrać to zapraszam do przeczytania artykułu.
Co da nam szkolenie?
Zapewne w Twoim otoczeniu panuje wiele różnych i skrajnych opinii. Jedni mówią, że po co tresować psa skoro to nie małpa. Drudzy uważają, że psa powinno się złamać. Trochę się nad nim poznęcać, aż w końcu będzie uległy. Niestety jest to mylne myślenie. Jeżeli pójdziesz na szkolenie dla psa to możesz się bardzo miło zaskoczyć. Nie chodzi już o różne sztuczki, których Twój pupil się nauczy, ale o ogólne zachowanie. Dzięki takiej tresurze będzie on dużo bardziej posłuszny. Gdy go zawołasz to do Ciebie przyjdzie, a ubranie obroży przy wyjściu na spacer nie będzie torturą. Dzięki temu nie będziesz musiał gonić za nim po całym domu czy podwórku.
Najlepsze szkolenie
Jak pokazują badania naukowe najlepszym sposobem na to, aby zaobserwować u swojego czworonoga postępy, jest system nagród. Kiedyś karano zwierzęta za nieposłuszeństwo i złe wykonanie zadań. Aktualnie się od tego odchodzi. Jeżeli zwierzak wykona zadanie poprawnie to dajesz mu jego ulubiony przysmak. Dzięki temu pies zapamięta sobie, że jeżeli będzie tak robić to dostanie nagrodę. Warto tak robić, przez to zwierzak nie będzie mieć psychicznych urazów oraz nie odbije się to na nim negatywnie w przyszłości.
Kiedy zacząć szkolenie?
Jeżeli zastanawiasz się, kiedy powinieneś zacząć szkolenie dla Twojego psiaka to musisz wiedzieć, że czym szybciej zaczniesz tym lepiej. Wiadomo, że jak piesek jest mały i jeszcze jest z matką to nie, ale jeśli już odrywa się od matki i jest samodzielny to najwyższy czas na trening. Najlepiej jest na niego poświęcić kilka pierwszych tygodni pupila. Warto samemu z nim trenować i uczyć posłuszeństwa, ale można też zapisać go do jakiejś szkółki. Dzięki takiej tresurze, Twój pies nie będzie agresywny w stosunku do innych ludzi, nauczy się przychodzić do Ciebie na zawołanie, siadać lub kłaść się, gdy tak mu rozkażesz. Takie szkolenie spowoduje, że Twój pies będzie stabilny i zrównoważony emocjonalnie, czyli nie będzie stwarzał większych i mniejszych problemów.
Przypomnijmy, że rrelacja między psem a dzieckiem może być niezwykle cenna i pełna wzajemnej miłości i zrozumienia. Psy często stają się wiernymi towarzyszami dzieci, oferując im wsparcie emocjonalne i bezwarunkową miłość. Wzajemna interakcja z psem może pomagać w rozwoju społecznym i emocjonalnym dziecka, ucząc go odpowiedzialności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. Ważne jest jednak, aby zawsze nadzorować interakcje między psem a dzieckiem i nauczyć je, jak zachować się wobec zwierzęcia, aby zapewnić bezpieczeństwo obu stron.