Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że w dużej mierze to właśnie od nich zależy, czy ich dziecko będzie kreatywne. Okazuje się, że naprawdę nie trzeba wymyślać niezwykle skomplikowanych zabaw czy czynności, by maluch odkrywał swój twórczy potencjał.

Co wspiera rozwijanie kreatywności u dziecka?

Otwartość na eksperymentowanie to najważniejsza kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę. Dziecko musi uczyć się na błędach, nabywać nowe doświadczenia samodzielnie, wyciągać wnioski. To wspiera rozwój jego zdolności poznawczych, a tym samym rozwija kreatywność.

Kolejną rzeczą jest zabawa. Puszczanie wodzów fantazji, nieograniczanie maluchów w doborze środków, nawet jeśli korzystanie z nich może wywołać bałagan, którego zwykle staramy się uniknąć. Przykładem takich kreatywnych zabaw jest malowanie farbami plakatowymi czy też tworzenie graffiti za pomocą farb w sprayu. Dzieci powinny mieć możliwość wybierania w jak najbogatszej gamie artykułów plastycznych, np. przyda im się tektura falista, brystol, cekiny, kredki, flamastry, papier kolorowy, zaokrąglone nożyczki, klej, taśma klejąca itp. Kreowanie postaci, nadawanie im kształtu, a może wymyślanie historii ich życia? To wszystko zdecydowanie rozbudza wyobraźnię i daje przestrzeń do rozwijania kreatywności u dzieci.

Nie można także zapominać o sile, jaka drzemie w lekturze różnorodnych książek. Na początku są to bajki, później powieści i literatura klasyczna, poważna. Dzieci wchodzą w świat bohaterów, identyfikują się z nimi, przeżywają w swej wyobraźni razem z nimi liczne przygody. To wszystko realnie wpływa na poszerzanie kreatywności.

Jak widać, rozwijanie kreatywności u dzieci może być przyjemnym zajęciem, w którym z chęcią uczestniczyć będą także i dorośli i z całą pewnością skorzystają na tym także i oni!