Zwierzę to ogromna odpowiedzialność, dlatego zanim ostatecznie padnie decyzja o pojawieniu się psa w domu, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii, które odpowiednio przygotują przyszłego właściciela. Na początek skonfrontowanie swojego stylu życia z wymaganiami, jakie charakteryzują daną rasę – nie powinno się wybierać psa wyłącznie ze względów wizualnych, ale przede wszystkim ze względu na jego cechy, które powinny pasować do stylu życia właściciela. Osoba, która lubi spędzać czas w domu, niechętnie wychodzi na dłuższe spacery i nie jest entuzjastą sportu nie powinna wybierać psów rasy husky czy wyżeł i analogicznie osoba aktywna powinna unikać psów rasy chow chow czy mops. Więcej informacji na temat czworonogów znaleźć można w naszym artykule „Psia Historia – wszystko, co warto wiedzieć o czworonogach”.
Koszty utrzymania
Koszt jaki trzeba ponieść w momencie dokonania zakupu psa z hodowli to z pewnością kilka tysięcy, jednak waha się on w zależności od rasy psa oraz hodowcy od którego pochodzi. Ten koszt to jednak dopiero początek. Można oczywiście zrezygnować z zakupu i postarać się o adopcję psa ze schroniska, jednak trzeba być świadomym, że owe zwierzęta mogą przejawiać zachowania, którym początkujący właściciel może nie podołać. Kolejne wydatki, których nie można uniknąć to wizyty u weterynarza – szczepienia, sterylizacja lub kastracja oraz leczenie w przypadku choroby lub kontuzji. W zależności od potrzeb cena wizyty może zaczynać się od około 50zł do ponad 200, dodatkowo w przypadku operacji cena może osiągać kilka tysięcy. Ponadto są wydatki regularne, związane z zakupem karmy, zabawek i innych akcesoriów dla psa ale również szkolenia.
Szkolenie dla psa
Odpowiedzialność spoczywająca na właścicielu zobowiązuje go do wyrobienia u psa pewnych nawyków, które mają ułatwić codzienne funkcjonowanie z nim. Doświadczony właściciel, jeżeli ma możliwości i wiedzę, może zrobić to sam, jednak w przypadku osób niedoświadczonych z pomocą przychodzą trenerzy, którzy prowadzą szkolenia dla psów. Nowicjusz może wiele nauczyć się od trenerów w kwestii relacji z psem, działania i prowadzenia go, a przy okazji trenuje ze swoim zwierzęciem pod okiem profesjonalisty, wyrabiając pewne nawyki zarówno u psa jak i u siebie. Szkolenia są niezwykle użyteczne, gdy pies przejawia niepożądane zachowania, dzięki temu można go „ułożyć” i sprawić, że będzie reagował na komendy, które są niezbędne do funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Podczas szkolenia właściciel wyznacza swoje granice, a zwierzę zyskuje poczucie stabilności i bezpieczeństwa, z uwagi na fakt rozumienia swojej pozycji.