Zawsze w naszym otoczeniu byli czworonożni przyjaciele jakimi są pieski. Szczególnie jeśli mieszkaliśmy z rodzicami na wsi, to wokół nieruchomości nierzadko biegał psiak. Po założeniu rodziny i zamieszkaniu na terenie osiedla mieszkaniowego w niewielkim lokum posiadanie czworonoga było często niemożliwe. Sytuacja się diametralnie zmieniła po wybudowaniu domu jednorodzinnego. Temat posiadania zwierzaka powrócił, zwłaszcza dzieciaki chcą go mieć. Zabranie do domu pieska niesie ze sobą korzyści, nie bez powodu mówi się że jest to najwierniejszy towarzysz człowieka. Nasze pociechy uczą się od najmłodszych lat odpowiedzialności, opieki oraz empatii wobec innych istot. Także zapadła decyzja o przygarnięciu pieska ze schroniska dla bezpańskich zwierząt.

Czy to dobry pomysł?

Naturalnie, czworonogi zabrane z tego miejsca będą niezwykle wdzięcznymi domownikami. Z różnych względów znalazły się one w schronisku, ale najczęściej są to psiaki porzucone których nikt nie chciał. Także po stokroć odwzajemnią naszą miłość, którą im damy.

Tylko że czasem może zdarzyć się taka sytuacja, że pies którego przygarniemy z azylu dla zwierząt będzie miał problem z prawidłową aklimatyzacją w naszym domostwie. Objawiać się to może nieufnością wobec mieszkańców, czy też nawet agresją. Ponadto nawet jeśli piesek już jest dłuższy czas członkiem rodziny, mogą też pojawić się niepokojące sygnały w jego zachowaniu. Ich przyczyną jest nierzadko pojawienie się w domu malutkiego dziecka lub też nowego zwierzaka. Wtedy pupil może zacząć robić coś od czego do tej pory stronił, a mianowicie na przykład będzie:

  • gryzł buty,
  • oddawał mocz w niepożądanym miejscu,
  • przekopywał ogródek.

A także nastąpią zmiany w jego zachowaniu, takie jak między innymi:

  • wahania nastroju
  • nadmierna ospałość,
  • niechęć do wychodzenia na spacer.

To co powyższe jest sygnałem że trzeba szukać pomocy. Wsparcia udzieli z pewnością:

Psi behawiorysta

Jest to specjalista z zakresu psich zachowań, o czym pisaliśmy w artykule „Praktyczne wskazówki jak zostać behawiorystą zwierząt„, a jego najważniejszym zadaniem jest pomóc stworzyć w domu w którym przebywa pies przyjaznego dla niego środowiska oraz udzielenie mu wspomożenia w przypadku kiedy ma trudności natury behawioralnej. Czyli chociażby przejawia agresję, demoluje dom podczas nieobecności właścicieli, co jest objawem lęku separacyjnego lub też tego że czworonóg jest sfrustrowany albo znudzony. Problemem jest też załatwianie się w domu, żebranie przy stole, czy też skakanie na ludzi. Mieszkając ze swoją rodziną w stolicy Polski lub okolicach tego miasta, ze znalezieniem takiego specjalisty jakim jest psi behawiorysta w Warszawie nie będziemy mieli najmniejszego problemu.