Posiadanie psa lub kota jest w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Zwierzę to najlepszy przyjaciel człowieka, członek rodziny, lecz może być również przewodnikiem lub pracownikiem służb. Niekiedy posiadanie pupila sprawia dużo problemów, gdy zaczyna on niszczyć w domu przedmioty, szczekać na gości lub jest nieposłuszny na spacerach. W takich przypadkach warto poprosić o pomoc zwierzęcego psychologa. Czym zajmuje się behawiorysta zwierząt? Jego praca polega głównie na wyjaśnieniu właścicielom działania psychiki pupila i wynikających z niej zachowań. Pomaga zrozumieć skąd się biorą u zwierzęcia niepożądane zachowania i pokazuje w jaki sposób nad nimi pracować. Behawiorysta zwierząt może pomóc w przypadkach takich jak:

  • lęk separacyjny 
  • nadpobudliwość na bodźce zewnętrzne
  • agresja względem innych zwierząt i ludzi
  • pojawienie się w domu dziecka lub nowego zwierzęcia
  • szczekanie na samochody, rowery
  • strach przed głośnymi dźwiękami, jak burza, czy petardy. 

Dzięki behawioryście większość niepożądanych zachowań może zostać zredukowana lub całkiem wyeliminowana z życia. Kluczem do sukcesu jest słuchanie swojego zwierzęcia i odczytywanie wysyłanych przez niego sygnałów. Behawiorysta to osoba, która ukończyła odpowiednie studia lub kursy, ma doświadczenie ze zwierzętami agresywnymi, lękowymi lub nadmiernie reaktywnymi.

Jak wygląda praca pod okiem behawiorysty?

Behawiorysta, o którym pisaliśmy też w artykule „Praktyczne wskazówki jak zostać behawiorystą zwierząt„, na początku zbiera informacje na temat codziennego życia. Pyta o aspekty takie jak żywienie, codzienna aktywność zwierzaka, ilość i częstotliwość spacerów, czas jaki zwierzę poświęca na odpoczynek. Dowiaduje się w jakich okolicznościach dochodzi do niepożądanych zachowań. Pyta o codzienną rutynę zwierzaka.  Czy zmiana zachowania pupila trwa już jakiś czas, a może problem pojawił się nagle? Odpowiednio zebrany wywiad to połowa sukcesu. Na jego podstawie behawiorysta może wyciągnąć pierwsze wnioski. 

Następnie przechodzi on do obserwacji zwierzęcia w domu lub na spacerze. Uświadamia on właścicieli, aby zwracali uwagę na sygnały uspokajające wysyłane przez zwierzę. Pokazuje w jaki sposób przekierować uwagę zwierzęcia od bodźca z którym sobie nie radzi, a także jak mądrze wspierać pupila w stresujących dla niego sytuacjach. Behawiorysta pomaga właścicielowi nawiązać ze zwierzęciem więź opartą na wspólnym zaufaniu. Decyduje on również, czy do wyeliminowania problemu wystarczą same ćwiczenia, czy może konieczne będzie wspomaganie farmakoterapią. Po zakończonym pierwszym spotkaniu zwierzęcy psycholog zaleca odpowiednie ćwiczenia i po tygodniu lub dwóch sprawdza, czy zaczynają one przynosić oczekiwane efekty.