Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. I jest w tym sporo prawdy. Zwierzęta te są bardzo przywiązane do swojego właściciela, jak również domowników. Często także stają w obronie bliskich im osób, gdy wyczują jakieś zagrożenie. Jednak pies, jak też inne zwierzęta to odpowiedzialność. W szczególności te czworonogi wymagają codziennych spacerów, jak też regularnych wizyt u weterynarza, czy corocznych szczepień przeciwko wściekliźnie.

Czy pies w domu to dobry pomysł?

Na szczęście czasy, kiedy psy, o których pisaliśmy w artykule „Psia Historia – wszystko, co warto wiedzieć o czworonogach„, trzymano przede wszystkim na łańcuchu, przypięte do budy, już praktycznie minęły. Można powiedzieć, że teraz zwierzęta te cieszą się znacznie większymi prawami. Przede wszystkim najczęściej mają swój kojec gdzieś w domu i o wiele więcej czasu spędzają z rodziną, do której należą. Jednak trzymanie psa w domu niesie ze sobą także pewne ryzyko. 

Przede wszystkim zwierzak może, w ramach zabawy, uszkodzić jakiś sprzęt, czy chociażby buty. Psy bardzo lubią się bawić i chcąc uzyskać zainteresowanie, imają się różnych sposobów.

Niesforny, dorosły pies – czy można jeszcze go wytresować?

Niestety, ale w przypadku psów, brak tresury, czyli odpowiedniego wychowania psa, gdy ten był szczeniakiem, może utrudnić z nim obcowanie, gdy dorośnie. Nie chodzi o to, że pies może być agresywny. Bardziej o to, że nie reaguje na komendy i jest nieposłuszny. Szkolenie dla pasy dotyczy zarówno młodych psiaków, jak również dorosłych. Bo okazuje się, że je również można nauczyć ważnych i przydatnych rzeczy. Wymaga to jednak współpracy i zaangażowania ze strony właściciela psa.

Dlaczego psy bywają nieposłuszne?

Przede wszystkim dlatego, iż nie udało im się przekazać podstawowych zasad, czy poświęcić wystarczającej ilości czasu. Dużo zależy także od samej rasy psa. Poszczególne z nich charakteryzuje na przykład większa energiczność a nawet agresja, inne natomiast są wręcz flegmatyczne. Sporo zależy od charakteru zwierzęcia. Jednak już na etapie szczenięcym warto wpajać zwierzęciu pewne zasady, jak też wyrabiać u niego posłuszeństwo względem właściciela. 

Czy pies to dobry pomysł na prezent?

Zdarza się, że rodzice, czy wujostwo, chcąc nauczyć dziecka odpowiedzialności lub pod jego naporem kupują psa. Jednak taki rodzaj prezentu jest stanowczo odradzany. Wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy jakim obowiązkiem jest posiadanie psa. Dlatego najczęściej obowiązek ten spada na rodziców lub zwierzę zostaje oddane do schroniska zwierząt.

Tam natomiast jego szanse na normalny dom znacznie maleją.