Większość osób kocha zwierzęta i często żyją one z nami jak członkowie rodziny. Są dla nas wiernymi przyjaciółmi, którzy czekają na nasz powrót z pracy i ze szkoły. Zawsze cieszą się na nasze powroty i uwielbiają spędzać wspólnie z nami czas. Między człowiekiem, a psem wytwarza się specjalny rodzaj więzi. Uwielbiamy spacerować z naszymi czworonogami w czasie długich spacerów i rzucać im piłkę, aby po nią biegały. Rzadko, kiedy mamy z nimi jakieś większe problemy chyba, że w okresie dojrzewania, gdy ich energia roznosi i gryzą praktycznie wszystko, co spotkają na swojej drodze. Wiadomo, że okres dojrzewania psiaków jest tak samo ważny jak nas ludzi, ponieważ w tym czasie rozwija się ich charakter, z którym pozostaną do końca swojego psiego życia.

Kiedy wysłać psa na szkolenie?

Naszego pupila na szkolenie psów, o czym pisaliśmy w artykule „Po co zaczynać szkolenie dla psa?„, możemy zapisać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, kiedy chcemy nauczyć naszego psa jakiś nowych sztuczek, których sami nie potrafimy go nauczyć. Jest to oczywiście dobry wybór dla osób chcących, aby pies umiał trochę więcej niż podawanie łapy, ale na przykład pozycji zdechły pies też możemy po pewnym czasie sami nauczyć swoje zwierzę. Niektóre psy mogą też mieć problem z komendą przynieść piłkę. Wtedy możemy się wybrać na pojedyncze szkolenie dotyczące wyszkolenia danej sztuczki i pokazania jak nauczyć psa właściwej reakcji na daną komendę. Drugim o wiele gorszym powodem odbycia szkolenia psów przez nasze zwierzę mogą być problemy z jego agresywnością i bardzo dużym nieposłuszeństwem. Są rasy bardziej podatne na agresywniejsze zachowania takie jak rottweiler, owczarek niemiecki lub buldog. Ale niestety pies z każdej rasy może wymagać pomocy, ponieważ może on nie rozumieć, że zrobi komuś krzywdę albo nie potrafi on przyswoić podstawowych komend takich jak na przykład przywołanie. Wtedy można się zastanowić nad wysłaniem takiego psa na szkolenie z kilku tygodniowym wyjazdem, gdzie ludzie go szkolący nauczą psa odpowiednich zachowań oraz zmniejszą jego agresywność względem innych istot.

Jak wybrać dobrą osobę do szkolenia psa?

Jest to niezwykle trudne, aby dobrać odpowiedniego behawiorystę, którego praca z naszym psem spowoduje oczekiwane efekty po określonym czasie. Dlatego, jeżeli ktoś z naszych znajomych korzystał z usług takiego człowieka zajmującego się szkoleniem psów to popytajmy się ich czy byli zadowoleni z obsługi. Też czytajmy opinie w internecie o poszczególnych treserach psów, ponieważ tak, jak w każdym zawodzie są ludzie o różnych poziomach wiedzy.