Przebywanie w towarzystwie zwierząt poprawia nastrój, uspokaja i dostarcza wiele przyjemności. Ze względu na to coraz więcej osób postanawia związać z nimi swoje życie zawodowe. Jak się okazuje, istnieje wiele możliwych ścieżek kariery. Poza popularną weterynarią i zoodietetyką, należy do nich także behawiorystyka, czyli nauka zajmująca się zachowaniem (inaczej behawiorem). Temat jest niezwykle ciekawy, co sprawia, że w głowie zainteresowanej osoby szybko zaczyna kiełkować pytanie jak zostać behawiorystą.

Możliwości kształcenia

Zawód behawiorysty zwierząt pojawił się stosunkowo niedawno. Jednak jego szybko rosnąca popularność i ogromne zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących pomóc pupilom z zaburzeniami zachowania sprawiło, że dostępnych jest już kilka opcji zdobycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by móc rozpocząć pracę. Potrzebne kwalifikacje można zdobyć na kilka sposobów:

  • studia inżynierskie i magisterskie,
  • studia podyplomowe,
  • kursy stacjonarne,
  • kursy online,
  • dodatkowe szkolenia.

Poszczególne możliwości zdobycia wykształcenia znacznie się różnią. Studia pozwolą zdobyć dogłębną wiedzę podstawową oraz informacje na temat behawioru licznych gatunków. Po zapoznaniu się z różnymi dziedzinami łatwiej będzie wybrać dalszy kierunek specjalizacji.

Kursy z kolei nakierowane są na pracę z konkretnymi gatunkami. Wybór jest naprawdę szeroki. Zapotrzebowanie na pomoc behawiorystów zgłaszają właściciele psów, kotów, koni, a coraz częściej także małych ssaków, ptaków i gadów.

Osoby rozważające jak zostać behawiorystą powinny brać pod uwagę, że edukacja w tym zawodzie tak naprawdę nigdy się nie kończy. Behawiorystyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną nauki. Regularnie pojawiają się nowe wyniki badań oraz tworzone są pionierskie metody pracy ze zwierzętami. Uaktualnianie wiedzy gwarantuje klientom i ich pupilom najwyższy poziom usług. Pod tym względem przydatne są szkolenia oferujące najnowszą i sprawdzoną wiedzę. Często prowadzone są one przez specjalistów w swojej dziedzinie.

Umiejętne połączenie teorii z praktyką

Zastanawiając się jak zostać behawiorystą warto zastanowić się nad odbyciem praktyk pod okiem doświadczonego profesjonalisty. Wsparcie mentora w przełożeniu wiedzy teoretycznej na praktyczną pomoc zwierzęciu bywa nieocenione. Wolontariat w schronisku również może okazać się ważnym doświadczeniem. Tak samo jak szkolenie i dbanie o potrzeby pupila znajomych lub własnego. Im więcej czasu spędzonego ze zwierzętami, tym lepiej!

Droga do zostania behawiorystą nie należy do najprostszych. Jednak trud włożony w naukę zostanie wynagrodzony szczęściem wielu zwierząt. Widok zadowolonego i pewnego siebie pupila jest w końcu bezcenny.