Studia na kierunku behawiorystyka zwierząt powinna zacząć osoba, która z miłości do tych stworzeń pragnie zgłębiać wiedzę na ich temat, aby móc ją później wykorzystać do pracy z nimi. Ponieważ praca ze zwierzętami wymaga empatii i dużej wiedzy, powinna być to osoba zdyscyplinowana, cierpliwa, chętna do nauki i nie obawiająca się wyzwań. 

Kim powinna być osoba ubiegająca się o studia na kierunku behawiorystyka zwierząt?

Przede wszystkim, osoba aplikująca na ten kierunek powinna mieć podstawową wiedzę z zakresu:

– przyrody

– biologii

– chemii. 

Dodatkowym atutem będzie także samodzielnie zdobyta wiedza na temat psychiki oraz zachowań i biologii, oraz anatomii zwierząt. Dodatkowo, osoba która chce rozpocząć ten kierunek, musi być empatyczna oraz wykazywać dużą cierpliwość do przyszłych podopiecznych. Powinna mieć łatwość w nawiązywaniu relacji ze zwierzętami, ponieważ to właśnie z nimi będzie pracowała zawodowo. 

Dlaczego warto wybrać ten kierunek?

Behawiorystyka zwierząt to studia które pozwolą zgłębić wiedzę z bardzo szerokiego zakresu anatomii zwierząt, ich genetyki, neuro – fizjologii, neurologii oraz mikrobiologii. Student będzie również przyswajał informacje z zakresu przedmiotów skierowanych na daną grupę zwierząt, np. akwarystyka, terrarystyka. Będzie to więc idealny wybór kierunku kształcenia dla wszystkich osób, które chcą się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę i są miłośnikami zwierząt i przyrody. Warto go wybrać również, jeśli daną osobę interesują zachowania zwierząt, interakcje między nimi, ich relacje z ludźmi i sposoby reagowania na dane okoliczności. 

Behawioryści, o których pisaliśmy w artykule „Praktyczne wskazówki jak zostać behawiorystą zwierząt„, są osobami potrzebnymi na rynku pracy, ponieważ jest wielu chętnych chcących skorzystać z ich wiedzy i pomocy. Mogą to być:

– właściciele psów, którzy chcą skorygować niechciane zachowania u swoich podopiecznych

– rolnicy, opiekujący się zwierzętami hodowlanymi

– właściciele stajni, ośrodków jeździeckich

Oraz wiele innych osób, którym zależy na dobrostanie zwierząt, którymi się opiekują. 

Behawiorysta zwierzęcy, jeśli jest dobry i skuteczny, potrafi również zarobić godne stawki, dlatego nie trzeba się obawiać, o brak środków na życie z racji wyboru tego konkretnego zawodu. 

Gdzie może pracować behawiorysta zwierząt?

Osoba, która ukończyła studia na tym kierunku, może ubiegać się o pracę w popularnych miejscach, takich jak:

– zoo

– schronisko dla zwierząt. 

Oraz w miejscach bardziej specjalistycznych, gdzie nadzoruje się kontrolowaną reprodukcję zwierząt, instytucjach, które zajmują się zarządzaniem dziko żyjącymi populacjami zwierząt. Osoby te mogą również pełnić funkcję doradców do spraw doboru zwierząt do danej osoby. Pracę mogą odnaleźć także w zakładach opiekujących się zwierzętami, a także w organach które nadzorują podmioty opiekujące się zwierzętami.

Podsumowując, jeżeli jest się miłośnikiem zwierząt i posiada się chęć do zdobywania wiedzy o nich, oraz cierpliwość, warto wybrać studia na kierunku behawiorystyka zwierząt.