Posiadanie psa jest jak posiadanie dziecka. Tak samo, jak i o dziecko o psa trzeba dbać, opiekować się nim oraz reagować na jego zachowania. Coraz częściej zdarza się, że pies wykazuje zachowania, które trzeba skorygować. Trzeba oduczyć psa zachowania niepożądanego, by zastąpić je tymi poprawnymi. I tym właśnie zajmuje się psi behawiorysta.
Kim jest behawiorysta dla psa?
Zawód behawiorysty zwierząt w Polsce nie jest zbyt popularnym zawodem. Nie jest ona też specjalnie regulowany przez prawo. Niestety ma to swoje konsekwencje, ponieważ praktycznie każdy może się nazwać behawiorystą zwierząt. Ukończenie szkoleń w tym zakresie trwa od roku do 2 lat. Ceny takiego kursu mogą wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Wiedza, jaką zdobywa się na takim kursie, jest rozległa. Głównym zadaniem behawiorysty jest wyeliminowanie niepożądanego zachowania u psa. Jednak behawiorysta nie pracuje tylko z psami. Jego zadaniem jest również praca z właścicielem psa. W skrócie można powiedzieć, że psi behawiorysta to psi psycholog. Psycholog, do którego udajemy się po pomoc, gdy nasz pies ma problemy z zachowaniem (behawioralne).
Kiedy potrzebny jest psi behawiorysta?
Behawiorysta, o którym pisaliśmy w artykule „Praktyczne wskazówki jak zostać behawiorystą zwierząt„, wzywany jest najczęściej do psów agresywnych lub zalęknionych. Najpopularniejsze przypadki to psy, które ciągną na smyczy, zjadają wszystko na spacerze lub szczekają na wszystkich i wszystko. Bardzo wiele psów ma również problem z lękiem separacyjnym. Lęk separacyjny to zaburzenie u psów, które pozostawione same w domu wpadają w panikę. Często w takiej sytuacji wyją, co kończy się skargami od sąsiadów. Problem jest również wtedy, kiedy pies czuje strach przed np. wejściem do windy, chodzeniem przy ruchliwej ulicy czy agresji wobec małych dzieci. Oczywiście to tylko przykładowe niepokojące zachowania psa. Tak jak w przypadku ludzi, tak i w przypadku psów jest cały wachlarz postępowań, na które trzeba zwrócić uwagę. Jeśli właściciel psa ma wiedzę o tym, jak skorygować takie lub podobne zachowanie, może pracować z psem sam. W innym wypadku powinien zgłosić się o pomoc do psiego behawiorysty.
Podsumowanie
Jak widać, zawód psiego behawiorysty jest niedoceniany, ale niezwykle ważny w życiu nie tylko psa. Często właściciele psów bagatelizują problemy swoich czworonogów. Sesja z doświadczonym behawiorystą może pomóc w wychowaniu psa. Dobrze ułożony pies bez problemów behawioralnych to lepsze życie i dla psa i dla właściciela. Jeśli widzimy problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić sami, warto sięgnąć po pomoc u eksperta. Trzeba pamiętać, że pies bez problemów behawioralnych, szybciej nawiązuje głęboką więź z właścicielem. A to daje szansę na lepszą komunikację na linii pies-właściciel.