Kiedy pies zachowuje się w niechciany, dziwny, lub agresywny sposób, lub gdy pojawiają się okoliczności, z którymi typowy właściciel nie jest w stanie sobie poradzić, wiele osób wzywa psiego behawiorystę. I nie bez powodu. Wyszkolony psi behawiorysta nie ogranicza się do jednej konkretnej rzeczy. Kluczową funkcją jest generalnie obserwacja i zrozumienie stanu emocjonalnego zwierzęcia. Behawiorysta wczuwa się w psa, jego emocje i dokładnie analizuje, co jest przyczyną zachowania takiego, a nie innego zachowania psa.
Zadania i praca behawiorysty psów
Psi behawiorysta, o którym pisaliśmy w artykule „Praktyczne wskazówki jak zostać behawiorystą zwierząt„, często pracuje z psem na zasadzie szkolenia opartego na nagrodzie i miłych emocjach psa. Są też chwile, w których psi behawiorysta zasugeruje holistyczne zabiegi, takie jak akupunktura. Ale jedną z rzeczy, których nie można uporządkować w zestawie narzędzi psiego behawiorysty, jest użycie języka. Często, mając do czynienia ze stanem emocjonalnym psa, najlepiej nie używać w ogóle żadnych słów. Te psy potrzebują czasu i doświadczeń z innymi psami – a także czasu i doświadczenia z ludźmi – aby znów cieszyć się życiem.
Psy z innym zachowaniem, często mają za sobą niemiłe wspomnienia. Być może były katowane, przeżyły ciężką traumę (np. śmierć właściciela), tęsknią za starym domem. Psy mogą odebrać nasze niektóre zachowania jako karę, a w rzeczywistości nimi nie są. To może powodować kolejne komplikacje między naszymi relacjami.
W pewnym momencie związku psy nie będą już tolerować kontaktu z ludźmi. Psy, które były bite, czy źle traktowane często mogą gryźć lub warczeć, jeśli chcemy je pogłaskać. Do takiego psa trzeba umieć podejść, zapewnić mu na nowo bezpieczeństwo i poczucie miłość. Tym właśnie zajmuje się behawiorysta.
Jak pomóc psu, który nie lubi kontaktu fizycznego?
- Jasno komunikuj swoją intencję i pozwól psu podejmować decyzje dotyczące tego, czego od ciebie chce i potrzebuje.
- Nie zmuszaj psa, aby się z Tobą bawił i na siłę przytulał do Ciebie i z Tobą przebywał. Może to wywołać agresję i pies się od nas odsunie.
- Nie głaszcz ani nie wchodź w interakcję ze zwierzęciem, dopóki nie podejmie decyzji o tym, jak chce wchodzić w interakcje (zwierzę zwykle będzie czekać, aż nawiążesz kontakt wzrokowy).
Zejdź do poziomu psa i ustaw się w pozycji, w której będziesz mógł czuć jego oddech i obserwować mowę ciała, nie będąc zbyt blisko. Poczekaj na psa, aż wykaże zainteresowanie — powącha Twoją rękę i do ciebie podejdzie. Jeśli pies jest niezdecydowany lub nie jest zainteresowany Twoją ręką, zawołaj go delikatnie. Kiedy pies do ciebie podejdzie, powiedz „Hej kolego!” i pomału spróbuj poklepać go po głowie. Małymi kroczkami zacieśniają więź. Próbuj zabawy, smakołyków. Z pewnością z czasem, jeśli wykażesz się cierpliwością, pies odwzajemni uczucia i zostaniecie kumplami na lata. A na to warto czekać.