Zdarza się, iż zwierzę, które do tej pory zachowywało się w sposób nienaganny zaczyna przejawiać objawy lękowe, depresyjne, zachowania agresywne w stosunku do ludzi lub innych zwierząt. Opiekunowie idą na badania weterynaryjne w celu ustalenia, czy zachowania te nie mają podłoża chorobowego i okazuje się, że zwierzak jest absolutnie zdrowy. Czasem w sytuacji życia w warunkach schroniskowych psy, które zostały zabezpieczone zachowują się właśnie w sposób agresywny lub są bardzo lękliwe, źle znoszą przebywanie z określonymi osobami – być może podobnymi do oprawców z przeszłości, bo pamiętać należy, że czworonogi też mogą mieć różną historię życiową, niekoniecznie szczęśliwą. W takich sytuacjach – jest to sprawa dla behawiorysty.

Behawiorysta – kto to?

Behawiorysta jest specjalistą, który pomaga zrozumieć, dlaczego zwierzę przejawia zachowania psychopatologiczne i wie, jakie działania podjąć, by je zniwelować lub całkowicie zneutralizować. Do powodów postępowania lub nastawienia czworonoga w określony, nieadaptacyjny sposób dochodzi on poprzez obserwację w środowisku domowym, na zewnątrz, w kontakcie z ludźmi oraz zwierzętami. Po obserwacji jest w stanie zdefiniować problem, z jakim zmaga się pies, zauważyć, w jakich sytuacjach niepożądane zachowanie zostaje aktywowane i jak doprowadzić do wygaśnięcia niechcianego uwarunkowanego przez poprzednie doświadczenia działania futrzaka. Behawiorysta informuje opiekuna, co powoduje określony stan rzeczy i również jego uczy nowych zasad interakcji ze zwierzęcym towarzyszem tak, by możliwie jak najsprawniej i na jak najdłużej wspierać jego proces nauki właściwych reakcji. Więcej informacji znaleźć można w naszym artykule „Praktyczne wskazówki jak zostać behawiorystą zwierząt„, do którego zapraszamy.

Behawiorysta a schronisko dla zwierząt

Specjalista ten jest nieodzowną pomocą w schroniskach dla zwierząt. Jest w stanie określić ich temperament i charakter, pracować nad problematycznymi zachowaniami, które mogą wynikać z przebytej traumy, określi również do jakiego domu powinien trafić czworonóg tak, by jak najlepiej zgrał się z potencjalnym przyszłym opiekunem.

Kiedy zgłosić się do behawiorysty?

Najlepszą metodą działania jest ta, w której od razu po zauważeniu niepokojących symptomów opiekun zgłasza się do behawiorysty. Do objawów, które mogą skłonić do kontaktu z nim są m.in.:

– spanie psa zdecydowanie zbyt długo/zbyt krótko;

– zmniejszenie lub całkowity brak apetytu;

– zrezygnowanie przez niego z aktywności, które dotychczas sprawiały radość;

– przejawianie większego, nieuzasadnionego lęku;

– agresja w stosunku do opiekuna i/lub innych zwierząt;

– okaleczanie się.

Kiedy wybrać innego specjalistę?

Należy pamiętać, iż behawiorysta nie jest lekarzem weterynarii i nie pomoże uporać się z chorobami zwierzęcia. Złe zachowanie psa, nie wykonywanie komend, uciekanie, niszczenie przedmiotów jest z kolei sprawą dla osoby zajmującej się szkoleniem, treningiem i tresurą psów.