Dla wielu osób tradycyjna rodzina składa się z obojga rodziców i dzieci. Niestety z biegiem czasu sytuacje w wielu małżeństwach zaczynają się komplikować, pojawiają się osoby trzecie i trzeba na nowo stworzyć odpowiedni format rodziny, aby zapobiegać konfliktom i chronić dobro dzieci niezależnie od stosunków małżonków.

                                                                                                          Rodzina patchworkowa 

   Coraz częściej można spotkać się z określeniem rodziny patchworkowej. Pod taką nazwą kryje się model rodziny, który został zrekonstruowany z powodu rozwodu lub separacji, a do grona najbliższych osób dołączyli nowi partnerzy i często również ich dzieci. Doskonale gdy wszyscy potrafią zachować przyjazne stosunki i wykazują ogromną cierpliwość. W takiej sytuacji najczęściej rodzina spędza ze sobą najważniejsze wydarzenia, na przykład urodziny, jubileusze oraz obchodzi wspólnie święta.

                                                                                                         Terapia psychologiczna

     Niestety wszelkie zmiany w dotychczasowym życiu najbardziej odbijają się na dzieciach. Już kilkuletnie maluchy reagują na sytuacje stresowe, dlatego do wszelkich zmian warto przygotować dziecko korzystając z pomocy psychologicznej. Terapeuta wesprze małego pacjenta i nauczy go jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Bardzo często na terapię udają się również małżonkowie, aby zażegnać konflikt i nauczyć się nie okazywać negatywnych emocji przy dzieciach. Świetną opcją dla małżonków, którzy przygotowują się do rozwodu są dedykowane treningi, prowadzone przez doświadczonych i wykwalifikowanych mediatorów. Udanie się do dobrego specjalisty i rzetelna praca nad związkiem pomoże niekiedy uniknąć rozwodu.