Neuralgia jest bólem w obszarze, który jest unerwiony przez jeden nerw. Może to być mięsień, skóra lub błona śluzowa. Ciało człowieka jest utkane z całej siateczki grubszych i cieńszych nerwów. Przewodzą one sygnały do mózgu na temat różnych nieprawidłowości w obrębie całego ciała. Tym sygnałem zazwyczaj jest ból. W przypadku nerwów jest to ból napadowy i ostry. Niektórzy porównują go do nagłego skurczu w łydce, inni twierdzą, że ból jest jeszcze silniejszy, intensywniejszy, przeszywający. Nerwobóle występują wszędzie tam, gdzie są nerwy. W przypadku kończyn dolnych i górnych, nerwobóle przeważnie łączy się z nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Neuralgie w kończynach górnych

Jeśli chodzi o kończyny górne, to oprócz problemów z kręgosłupem, często występującą neuralgią jest nerwoból barkowy. Występuje przeważnie po długiej bytności na zimnym powietrzu i ustępuje po rozgrzaniu bolącego miejsca. Jednak nie wszystkie nerwobóle kończyn dają się tak szybko wyleczyć.

Zapalenie nerwu łokciowego lub zespół cieśni nadgarstka są stanem, gdzie sam nerw jest zmieniony. Stan zapalny, spowodowany zazwyczaj przeciążeniem, powoduje zgrubienie nerwów i tym samym ciasnotę w kanale nerwu. Ten fakt powoduje ból. Wyprowadzenie nerwu ze stanu zapalnego jest procesem długotrwałym. Czasem trwa nawet kilka tygodni. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie operacji.