Ogród przed domem to wyjątkowa przestrzeń, o jakiej marzy większość z nas. To właśnie dlatego mieszkania z ogródkami cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i to właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup działki budowlanej. Dziś zajmiemy się kwestią ogrodu z perspektywy dziecka. Jak przystosować tę przestrzeń, by była ona przyjazna maluchom? O tym już za chwilę!

Zabezpieczenie ogrodu

Ogród powinien być przede wszystkim bezpieczny dla dzieci. konieczne jest zatem odpowiednie przygotowanie tego terenu. Najlepiej, jeśli zostanie on ogrodzony, a furtka będzie pozostawała zamknięta. W bezpiecznym ogrodzie nie powinno być także takich elementów, które mogłyby w beztroskiej zabawie spowodować krzywdę maluchom, to jest kamienne posadzki, nieodkryty i niezabezpieczony basen itp. Nie ma tu także miejsca na niedoróbki czy wystające kable i inne niebezpieczne elementy.

Wyposażenie ogrodu

W ogrodzie przyjaznym dzieciom nie brakuje wolnej przestrzeni. Dzięki kreatywności maluchy potrafią same zaaranżować zabawy. Wystarczy im nieco miejsca do biegania. Naturalnie, jeśli pojawi się tam domek na drzewie, tipi, piaskownica, zjeżdżalnia, to z całą pewnością teren przed domem stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny, a maluchy jeszcze chętniej będą bawiły się na zewnątrz.

Nasadzenia w ogrodzie

Idealnym i niezwykle modnym rozwiązaniem są łąki kwietne. W przeciwieństwie do trawników, łąki polne nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Wystarczy je od czasu do czasu podlać i skosić na koniec sezonu. Uzyskany efekt jest za to naprawdę imponujący, wręcz sielski. Warto także wspomnieć, że łąki kwietne stanowią nie tylko doskonałe pole do zabawy, ale także schronienie dla wielu zwierząt i bazę pokarmową dla zapylaczy. Ponadto łąki kwietne wykazują działanie antysmogowe.