Remont w kuchni wymaga czasu i dużych nakładów finansowych. To samo dotyczy instalacji urządzeń AGD. Powinny być nowoczesne, energooszczędne i dostosowane do stylu aranżacji całej przestrzeni. Wiele osób decyduje się na montaż urządzeń do zabudowy, aby wykorzystać optymalnie dostępną powierzchnię. Inni kupują tanie AGD, które spełnia ich podstawowe potrzeby. Jakie urządzenia kupić, aby były funkcjonalne i służyły przez długi czas?

Zakup urządzeń w trakcie remontu

Podczas planowania aranżacji kuchni zwykle brany jest pod uwagę zakup nowych urządzeń gospodarstwa domowego. Wiele osób robi to przed remontem, aby nie ponosić jednorazowo dużych kosztów. Ponadto kupując urządzenia wcześniej, można łatwiej dopasować je do układu pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie, gdy kuchnia ma niewielki rozmiar.

Kupowanie pralki czy lodówki przed wykonaniem prac remontowych nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem. W trakcie remontu urządzenia mogą ulec uszkodzeniu. Poza tym lokalizacja mebli może być zmieniona np. z uwagi na sposób prowadzenia rur gazowych. Dlatego z zakupem urządzeń AGD lepiej wstrzymać się przynajmniej do czasu zamontowania podstawowych elementów wyposażenia kuchni.

Dostosowanie do potrzeb domowników

Wybór urządzeń należy zawsze dostosować do indywidualnych potrzeb. Nie trzeba mieć wszystkich najnowocześniejszych urządzeń, lecz można skupić się na tych, które będą wykorzystywane najczęściej. Z tego względu warto zastanowić się nad zakupem sprzętu używanego. Będzie to mniejszy wydatek, a w nowoczesnej kuchni większość urządzeń i tak jest ukryta w zabudowie. Tanie AGD nie musi się wiązać z koniecznością wybierania mało nowoczesnej pralki czy lodówki. W wielu przypadkach możliwy jest zakup sprzętu na gwarancji producenta lub zaraz po okresie gwarancji. Dzięki temu nie będą to urządzenia mało efektywne czy zużywające dużych ilości energii.

Minimalizm i prostota w kuchni

Niektórych może to zdziwić, ale wielu popularnych urządzeń nie trzeba w ogóle montować. Zmywarka ułatwia utrzymanie porządku, ale nie jest to sprzęt pierwszej potrzeby dla singla spędzającego większą część dnia poza domem. To samo dotyczy piekarnika czy kuchenki mikrofalowej. Będzie przydatna do szybkiego podgrzania posiłku, ale nie powinien to być podstawowy sposób przyrządzania dań. Wiele potraw można równie dobrze podgrzać na patelni lub w garnku.

Należy postawić na minimalizm, a więc eleganckie, proste meble i eliminację rzadko używanych sprzętów. Zakupy najlepiej planować dopiero wtedy, gdy wyraźnie zacznie być odczuwalny brak konkretnego urządzenia. Szybko okaże się, że zaoszczędzone pieniądze można spożytkować w bardziej użyteczny sposób.