Pierwszy dzień w szkole to dla każdego dziecka przełomowe wydarzenie w życiu. Jak najbliżsi mogą sprawić, by ten nowy rozdział miał szczęśliwy, dobrze rokujący początek?

Właściwe przygotowanie psychiczne

Rodzina jest kluczowa w życiu dziecka, dlatego to ona musi podjąć odpowiednie kroki do przygotowania małego ucznia. Jeśli rodzice będą zestresowani, dziecko to wyczuje i zacznie podzielać negatywne emocje. Początek szkoły powinien kojarzyć się mu z czymś wesołym, ekscytującym, i takie nastawienie powinna prezentować rodzina malucha. Dziecko musi zostać poinformowane, jak wygląda nauka w szkole, czego może się spodziewać, jak powinno się zachowywać, do kogo się zgłosić w razie problemów. Warto jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego zabrać przyszłego ucznia do placówki i zapoznać go z terenem, by oswoił się z otoczeniem. Rodzina to pierwszy i najważniejszy autorytet, dlatego warto podzielić się z dzieckiem szkolnymi wspomnieniami najbliższych. Wesołe historie ze szkolnego podwórka ubarwią dziecięcą wyobraźnię.

Wspólne zakupy

Uczeń musi mieć właściwą wyprawkę. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie wspólnych, rodzinnych zakupów. Plecak, piórnik, zeszyty – rodzina może być wartościowym doradcą w zakupach, podpowiedzieć, co będzie praktyczne, zaproponować ciekawe, pomocne gadżety. Warto poszukać przyborów nawiązujących do zainteresowań dziecka czy lubianych przez niego bohaterów z filmów czy bajek. Mając pod ręką ulubionego superbohatera czy księżniczkę, mały uczeń pierwszego dnia szkoły będzie czuć się pewniej.