Wydawać by się mogło, że rodzina po prostu jest. Większość osób nie zastanawia się nad tym i żyje w swoim kręgu rodzinnym, ale co w sytuacji gdy tej rodziny zabraknie lub jest dysfunkcyjna?
Co dzieje się z dziećmi, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej?
Rodzina zastępcza
Takie dzieci trafiają do rodzin zastępczych.
Rodzina zastępcza to wyjątkowy rodzaj rodziny. Zapewnia opiekę dzieciom, które nie mogą przebywać w swojej rodzinie biologicznej. Zapewniają swoim podopiecznym nie tylko dach nad głową, ale zaspakajają również wszelkie potrzeby zarówno te fizyczne jak i emocjonalne. Rodzina zastępcza działa na zasadzie normalnej rodziny, która troszczy i opiekuje się swoimi dziećmi.
Czemu dzieci trafiają do rodziny zastępczej? Dzieje się tak na skutek różnych życiowych wydarzeń.
Sytuacje w, których dziecko trafia do rodziny zastępczej to m.in.:
– alkoholizm rodziców
– przemoc w rodzinie
– molestowanie seksualne
– choroba psychiczna rodzica
– śmierć rodziców
Typy rodzin zastępczych
Wyróżnia się kilka typów rodzin zastępczych:
– spokrewniona z dzieckiem
– niezawodowa
– zawodowa
Rodzinę zastępczą spokrewnioną z dzieckiem tworzą zazwyczaj dziadkowie lub pełnoletnie rodzeństwo. Rodzina niezawodowa to rodzina, która ma dalsze pokrewieństwo z dzieckiem oraz rodziny przeszkolone do pełnienia opieki nad dzieckiem w rodzinie zastępczej. Rodziny zawodowe to takie, które przeszły specjalistyczny kurs w ośrodku pieczy zastępczej i podpisały umowę ze starostą na pełnienie funkcji rodziny zastępczej. Rodziny zawodowe dostają za swoją pracę wynagrodzenie.