[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kotub5ef’ admin_preview_bg=”]

Wynajmując mieszkanie nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym. A przecież przychód z najmu podlega – tak jak każdy inny – opodatkowaniu. Jak rozliczyć podatek od najmu i kiedy musimy go zapłacić?

Formy opodatkowania najmu

Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do wyboru dwie formy opodatkowania najmu prywatnego: na zasadach ogólnych i ryczałtem.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy wynajmujemy kilka mieszkań, fiskus może uznać, że najem ten ma znamiona działalności gospodarczej. Oznacza to, że wówczas nie będziemy mogli wybrać ryczałtu jako formy opodatkowania.

Obecnie nie musimy składać do urzędu skarbowego oświadczenia o tym, jaką formę opodatkowania wybraliśmy. Wystarczy, że po zapłacimy podatek lub zaliczkę podając odpowiedni tytuł wpłaty.

Podatek na zasadach ogólnych

Zasady ogólne opodatkowania to nic innego jak skala podatkowa. Aktualnie w Polsce mamy dwie stawki podatkowe, które zależą od wysokości osiągniętego dochodu:

  • 17% – jeśli nasz dochód w ciągu roku nie przekroczył 85 528 zł
  • 32% – jeśli nasz roczny dochód przekroczył 85 528 zł będziemy musieli zapłacić podatek 32% od nadwyżki ponad tę kwotę.

W przypadku wyboru tej formy opodatkowania będziemy mieli możliwość odjęcia kosztów uzyskania przychodu, takich jak np.: koszty remontu mieszkania, koszty umeblowania czy odsetki od kredytu na jego zakup. W rozliczeniu rocznym, które składamy do 30. kwietnia, możemy również skorzystać w kwoty wolnej od podatku.

Na zapłatę podatku od najmu mamy czas do 30. kwietnia. Musimy jednak pamiętać o zaliczkach na podatek dochodowy, które należy zapłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy dochód. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli najemca zapłacił nam czynsz w czerwcu, zaliczkę musimy zapłacić do 20 lipca.

Opodatkowanie ryczałtem

Jeśli jako formę opodatkowania wybierzemy ryczałt podatek od najmu płacimy co miesiąc, do 20. dnia każdego miesiąca za przychód uzyskany w poprzednim miesiącu. Mamy także możliwość opłacania podatku kwartalnie. Jego stawka zależy od przychodu rocznego. Jest to:

  • 8% – jeżeli nasz przychód nie przekroczył 100 000 zł
  • 12,5% – jeżeli nasz przychód przekroczył 100 000 zł.

W przypadku ryczałtu, podatek płacimy od całej kwoty, którą uzyskamy z najmu. Nie możemy odliczyć żadnych kosztów ani skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Czas na złożenie deklaracji rocznej mamy w tym przypadku do końca lutego, a nie jak w przypadku skali podatkowej, do 30. kwietnia.

[/av_textblock]