Cukrzyca dotyka coraz więcej osób. Za główną przyczynę tego faktu podaje się nadwagę i otyłość, z którą zmagają się zarówno starsi, jak i młodsi. Czym w zasadzie jest cukrzyca? Z czego powstaje? W tym przypadku wszystko zależy od typu tego schorzenia.

Cukrzyca. Z czego powstaje?

Cukrzyca to nic innego, jak choroba metaboliczna, w której występuje podwyższony poziom cukru we krwi. Poziom ten nazywany jest hiperglikemią. Stan ten jest wynikiem zaburzeń, które związane są z działaniem lub produkcją insuliny. Zwykle wyróżnia się dwa typy cukrzycy: cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2. Szerzej o poszczególnych typach, objawach i leczeniu zarówno jedno, jak i drugiego rodzaju przeczytać można na specjalistycznych stronach lub sklepach internetowych.

Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

Cukrzyca typu pierwszego niejednokrotnie nazywana bywa cukrzycą młodzieżą, ponieważ zwykle zmagają się z nią młodsi pacjenci. Pierwsze objawy choroby dostrzegane są między 10. a 14. rokiem życia. Ten typ cukrzycy ściśle związany jest z niemal doszczętnym zniszczeniem komórek beta wysp trzustkowych, przez co nie są one zdolne do produkcji insuliny.

Wśród najczęstszych objawów cukrzycy typu 1 wylicza się:

Jakie są przyczyny i objawy cukrzycy typu 2?

Kolejnym typem cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Wśród najczęstszych przyczyn jej powstawania wyróżnia się upośledzenie wydzielania insuliny, a także insulinooporność (ta zwykle związana jest z otyłością).