Oliwa z oliwek extra virgin to absolutny must have dla każdego miłośnika kuchni śródziemnomorskiej, ale nie tylko. Niezwykły aromat, bogaty smak i moc cennych właściwości prozdrowotnych sprawia, że coraz więcej osób nie wyobraża sobie bez niej codziennego gotowania. Jak wybrać najlepszą oliwę extra virgin? Sprawdźmy!

Jaka oliwa extra virgin jest najlepsza?

Z czego produkowana jest prawdziwa oliwa z oliwek?

Dobrej klasy oliwa z oliwek, niezależnie od tego czy pod lupę brana jest oliwa grecka, chorwacka, włoska, francuska czy też hiszpańska, produkowana jest z wyłącznie z owoców pozbawionych dodatków. O wysokiej jakości świadczy jej smak, konsystencja i niesamowity aromat, który zaprasza do przygotowywania posiłków z nią w roli głównej. Nic więc dziwnego, że powstał nawet taki zawód jak kiper i tester oliwy. Zadaniem specjalistów jest weryfikacja jej jakości biorąc pod uwagę zarówno jej pochodzenie, jak i smak, kolor, wygląd i przede wszystkim gatunek owoców z których powstała.

Gdzie znaleźć najlepsze odmiany oliwy z oliwek? Otóż okazuje się, że w suchym klimacie śródziemnomorskim. Charakteryzuje się on łagodną zimą i bardzo gorącym latem. Dobrej klasy oliwy są tłoczone w ciągu zaledwie 24 godzin od zbioru. Wszystko po to, aby zapobiegać szybkiej fermentacji. 

Oliwa z oliwek extra virgin – co warto o niej wiedzieć?

Oliwa z oliwek extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia, zaliczana jest do najwyższej kategorii tego rodzaju produktów. Wytwarzana jest ze starannie wyselekcjonowanych oliwek, których kwasowość nie przekracza 0,8 procent. Ponadto ten olej roślinny wyróżnia się odpowiednią gęstością i mocą walorów smakowych, a także zawartością wielu cennych składników odżywczych i witamin. Nic więc dziwnego, że to właśnie ona najczęściej pojawia się na talerzach m.in. w Grecji, Włoszech czy Hiszpanii.

Oliwa z oliwek extra virgin swoją popularność zawdzięcza nie tylko bogactwu smaku i aromatów. W grę wchodzi wachlarz właściwości prozdrowotnych. Oliwa hiszpańska bądź też pochodząca z innego kraju z Południa Europy to cenne źródło kwasów jedno- i wielonienasyconych, które odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego. Przyczyniają się m.in. do obniżenia złego cholesterolu, a co za tym idzie, obniżenia ryzyka zachorowania na miażdżycę.

Nie bez znaczenia jest także rola witaminy E, która neutralizuje działanie wolnych rodników, a także witaminy K, dzięki której możemy zadbać o prawidłową krzepliwość krwi. W oliwie z oliwek extra virgin możemy znaleźć również polifenole, dzięki którym ściany komórkowe są wzmocnione i bardziej elastyczne, a to z kolei duży krok w kierunku profilaktyki chorób serca.

Jaka oliwa extra virgin jest najlepsza?

Ranking oliwy z oliwek – oliwa grecka, hiszpańska a może chorwacka?

  • Oliwa grecka. Tutejsza kultura związana z tłoczeniem oliwy z oliwek jest bardzo długa. Jej początki sięgają starożytności. Do dziś grecki krajobraz to gaje oliwne, które stanowią nie tylko cenne źródło znakomitych owoców, ale także niesamowitą atrakcję turystyczną. Najlepsza grecka oliwa z oliwek tłoczona jest w naturalny sposób. Tradycja jej wytwarzania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W praktyce mowa o tym, że grecka oliwa z oliwek extra virgin tłoczona jest na zimno z odmiany Manaki, jednej z najbardziej aromatycznych na świecie. Ma to miejsce w ciągu 24h od zbioru. Charakteryzuje się lekko słodkawym smakiem w duecie z lekką nutą goryczy. Jej jasny i świeży kolor dodaje kulinarnemu animuszu każdej potrawie. Co więcej, grecka oliwa z oliwek wykorzystywana jest także w medycynie i kosmetyce.
  • Oliwa hiszpańska. Hiszpania, a właściwie Andaluzja, to krajobraz zdominowany przez gaje oliwne. Nic więc dziwnego, że oliwa z oliwek extra virgin to absolutny must have tamtejszej kuchni. Wyróżnia się oryginalnym smakiem, w którym można wyczuć aromat świeżych owoców, który przełamuje lekko pieprzny i gorzkawy posmak. W zależności od regionu uprawy oliwek, może cechować się również delikatną słodyczą. Stanowi znakomity dodatek do wielu potraw, a zwłaszcza do mięs czy też świeżych sałatek.
  • Oliwa włoska. Aromatyczna i przepyszna olio extra vergine, bo o niej właśnie mowa jeśli myślimy o włoskim produkcie znanym na całym świecie, jest nieodłącznym kompanem tamtejszych pizz, sałatek czy też kremowych makaronów. Jest ona efektem stuletnich tradycji tłoczenia. Wśród najbardziej uznanych rejonów z których pozyskuje się owoce zalicza się m.in. Toskanię, Kalabrię, Apulię, Abruzję oraz Sycylię. Jeśli chodzi o aromaty, to mamy tu do czynienia z owocowymi nutami, pomidorami czy też migdałami. 
  • Oliwa chorwacka. Chorwacja nie jest od razu kojarzona z produkcją oliwy z oliwek extra virgin, a to duży błąd. Olej roślinny pochodzący prosto z Dalmacji to prawdziwa gratka dla amatorów oryginalnego smaku i aromatu. Powstaje z oliwek Oblica, które cechuje się słodyczą. Ta z kolei idealnie komponuje się z daniami rybnymi, jak również sałatkami, sosami, a nawet świeżym pieczywem.
  • Oliwa francuska. Tutejsza oliwa jest efektem zbiorów owoców w Prowansji i na Lazurowym Wybrzeżu. Charakteryzuje ją wyrafinowany i jednocześnie aksamitny smak i aromat. Mocno wyczuwalna jest nuta ziół i owoców.