Z ubytkiem słuchu zmaga się wiele milionów osób, co tylko pokazuje, że problem ten wcale nie jest rzadkością. Skąd jednak biorą się problemy ze słuchem i gdzie należy szukać pomocy?

Ubytek słuchu – jakie są jego przyczyny?

Problemy ze słuchem pojawiają się zwykle z wiekiem. Osobami, które najczęściej się z nimi borykają, są te, które ukończyły już 65 rok życia. Warto jednak pamiętać, że niedosłuch może również wystąpić w każdym innym momencie życia. Przyczyną zwykle jest wada wrodzona, uraz lub infekcja.

Często na problemy ze słuchem skarżą się osoby, które zwykły przebywać w głośnym otoczeniu. Niezwykle narażeni na niedosłuch są więc robotnicy, wykonujący prace drogowe, rolnicy, mający styczność z hałaśliwymi maszynami, czy też nauczyciele, których zadaniem jest praca z najmłodszymi. Warto jednak pamiętać, że na kondycję i zdrowie tego niezwykle ważnego zmysłu ma również wpływ słuchanie zbyt głośnej muzyki. Nakładając więc na uszy słuchawki, zawsze należy odpowiednio dostosowywać poziom decybeli. To kluczowe, aby utrzymać dobry słuch przez jak najdłuższy czas.

Polecam świetny artykuł o ochronie słuchu, gdzie wszystko wytłumaczone jest jak zrobić to poprawnie: ochrona słuchu.

Jakie są rodzaje ubytku słuchu?

Wyróżnia się trzy rodzaje ubytku słuchu. Jakie konkretnie?

  • Ubytek przewodzeniowy,
  • ubytek typu odbiorczego,
  • ubytek mieszany.

Ubytek przewodzeniowy spowodowany jest przez zmiany w uchu, które znacznie utrudniają „przewodzenie” dźwięku do ucha wewnętrznego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykle nadmierna ilość woskowiny w przewodzie słuchowym lub także zalegający w uchu środkowym płyn. Ten rodzaj niedosłuchu jest zwykle tymczasowy i z powodzeniem wyleczony może być środkami farmakologicznymi lub za pomocą operacji.

Ubytek typu odbiorczego w przeciwieństwie do ubytku przewodzeniowego – jest trwały i nieodwracalny. Powodem może być wiek, wada wrodzona lub uraz. Uszkodzone komórki lub włókna nerwu słuchowego nie są w stanie prawidłowo zareagować na dźwięk. Jedynymi rozwiązaniami, które pozwalają na poprawę słyszenia, stają się więc aparaty słuchowe lub implanty ślimakowe – w zależności od poziomu niedosłuchu.

Ubytek mieszany jest z kolei połączeniem niedosłuchu przewodzeniowego oraz odbiorczego. Może posiadać cechy obu tych rodzajów ubytku słuchowego.

Ubytek słuchu – jak uzyskać pomoc?

Należy pamiętać, że problemy ze słuchem mogą pojawić się nagle lub też długotrwale rozwijać. Zanim zostaną zauważone, często mija wiele czasu. Niezwykle ważne jest więc dbanie o zdrowie swoich uszu i interweniowanie w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości. W przypadku bólu, infekcji lub problemów z usłyszeniem pojedynczych słów lub głosek – należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, aby ten mógł ustalić poziom niedosłuchu i wdrożyć niezbędne leczenie. Do kogo można się udać, aby uzyskać pomoc? Przede wszystkim do lekarza laryngologa, który zajmuje się problemami związanymi między innymi z uszami. Jeśli zajdzie taka potrzeba – warto również skorzystać z pomocy, jaką oferuje protetyk i dobrać odpowiedni aparat słuchowy, który umożliwi komfortowe funkcjonowanie i cieszenie się życiem.