Fotowoltaika na przestrzeni lat stała się w Polsce bardzo popularna, zarówno wśród prywatnych osób, jak i firm. Nic dziwnego – oprócz tego, że jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, to ma również duży wpływ na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd.

Dofinansowania – na co można liczyć?

Aby jeszcze bardziej zachęcić ludzi do inwestowania w panele fotowoltaiczne, w Polsce działa wiele dofinansowań, zarówno tych rządowych, jak i bardziej lokalnych. Ale to nie wszystko – osoby, które zdecydują się na zamontowanie paneli, oprócz dofinansowań mogą spodziewać się ulg podatkowych, a także starać się o pożyczki na ten cel. Co więc należy zrobić, aby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? Przede wszystkim należy zrobić rozeznanie, jakie programy obecnie funkcjonują, zarówno te ogólnokrajowe, jak i regionalne i porównać, który jest najkorzystniejszy.

Mój Prąd i Czyste Powietrze

Dwoma flagowymi programami dostępnymi na terenie całej Polski są „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Oba programy skierowane są tylko do osób fizycznych, które w swoim gospodarstwie zdecydują się na założenie paneli fotowoltaicznych. Z programu „Mój Prąd” wnioskodawcy mogą liczyć na 50% zwrot poniesionych kosztów, a maksymalnie możemy odebrać aż 3000 zł, które jest kwotą bezzwrotną. Możemy wnioskować o to konkretne dofinansowanie, jeśli podejmiemy się zakupu oraz montażu instalacji PV o mocy od 2 do 10 kW. „Mój Prąd” jest częściowo finansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. 

Nakłada to na osobę, która uzyskała wsparcie z tego programu, obowiązek umieszczenie tabliczki informującej, że projekt został zrealizowany dzięki temu dofinansowaniu. 

„Czyste Powietrze” to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Możemy skorzystać z tego dofinansowanie, nie tylko zakładając panele fotowoltaiczne, ale również wymieniając stary piec, lub decydując się prace termomodernizacyjne budynku. W ramach programu funkcjonują 3 różne poziomy dofinansowania: w 1 możemy liczyć na kwotę do 30000zł, w 2 do 37000zł, a w przypadku najwyższego poziomu dofinansowanie może sięgać nawet 69000 zł.

Dofinansowanie na poziomie lokalnym

Oczywiście, w zależności od województwa czy gminy kwoty wsparcia mogą się różnić. Przykładem może być gmina Pszczyna, która prowadzi pilotażowy program skierowany nie tylko do osób fizycznych, ale również do wspólnot mieszkaniowych. W jego ramach wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie nawet 60% poniesionych kosztów. Z kolei Program Priorytetowy “OA – Ochrona Atmosfery” działający na terenie województwa świętokrzyskiego oferuje pożyczkę w wysokości nawet  100% kosztów kwalifikowanych.

Szukasz dofinansowania na fotowoltaikę? Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć i złóż wnioski w odpowiednim terminie.