Kredki kojarzone są zazwyczaj z okresem dzieciństwa. Tymczasem mogą one nie tylko być rozrywką dla najmłodszych, ale również świetnym sposobem na wypełnienie czasu i – co ważne – odprężenie w świecie dorosłych.

Kredki jako rozwojowy aspekt dla dzieci

Kredka stanowi jedno z pierwszych (obok łyżeczki) akcesoriów, dzięki którym dziecko uczy się prawidłowego odruchu chwytania już w pierwszym roku życia. Dzieci chętnie po nie sięgają – urzekają różnorodnością barw i dzięki nim mogą realizować swoje fantazje na papierze.

Samodzielnie wykonany rysunek ma dla dzieci ogromną wartość i dostarcza wiele satysfakcji. Tak powstałe dzieło staje się źródłem upragnionej aprobaty rodziców oraz wzmacnia pewność siebie.

Z perspektywy pedagogiczno-terapeutycznej kredki stanowią niezwykle wartościowe pole rozwoju młodego człowieka:

  • rozwijają wyobraźnię
  • wzmacniają podstawowe czynności procesów myślowych (dany wytwór jest efektem działania)
  • rozwój umiejętności grafomotorycznych
  • rozwój percepcji wzrokowej, czuciowej, słuchowej
  • świetne wprowadzenie do nauki pisania
  • narzędzie do pracy terapeutycznej przy problemach z nadpobudliwością psychoruchową, wysoką wrażliwością, samoakceptacją, pewnością siebie i nieśmiałością
  • czynności plstyczno-artystyczne w znaczny sposób przyczyniają się do rozwoju ośrodka mowy w mózgu

Warto wspomnieć, że dla najmłodszych na rynku dostępne są kredki akwarelowe inne niż te tradycyjne. Są łatwiejsze do chwytania, grubsze, mogą mieć również ciekawe kształty.

By dziecko mogło cieszyć się rysowaniem kredkami, lecz nudzi je samodzielny rysunek, rodzice mogą skorzystać z różnych kolorowanek i specjalnych książeczek, np. kodowanie, kolorowanie według wzoru, kolorowanki XXL, puzzle do pokolorowania, konstrukcje 3d, itd.

Czesto bywa tak, że wcześnie zaszczepiona pasja do rysunku przeradza się u nastolatka w pasję artystyczną. Wyspecjalizowany młody plastyk tworzy piękne rysunki-obrazy. Na tym etapie można skorzystać z całej gamy barw, rodzajów i opraw kredek, które mają wymiar profesjonalny.

Jak widać kredki mogą być źródłem nie tylko rozwoju, terapii, ale również stanowić wprowadzenie młodej osoby do świata artystycznego, który – być może – okaże się jej życiową ścieżką.

Kredki w świecie dorosłych

W dziejszych czasach dominuje nieustanna pogoń. Dorosły człowiek często poszukuje różnych sposobów na odsresowanie i chwilowe odcięcie od spraw codziennych. Świetnym pomysłem będzie sięgnięcie po kredki. Zwykły rysunek lub „bazgrolenie” rozpoczyna produkcję endorfin. Na rynku dostępne są również odprężające kolorowanki dla dorosłych lub kodowanie dla dorosłych, dzięki czemu, wykorzystując zwykłe kredki, można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Jest to dodatkowym źródłem satysfakcji, a poza tym pozwoli uatrakcyjnić mieszkanie i cieszyć oko pozostałych domowników oraz gości.

Kredki mogą stać się również świetnym sposobem na wypełnienie wolnych chwil wspólnie z domownikami. Grupowe rysowanie bardzo dobrze zacieśnia więzi.