Czy jako dziecko piłeś lemoniadę? A może nawet jako osoba dorosła? Lemoniada może być świetnym napojem gaszącym pragnienie, zwłaszcza w gorące letnie dni. Nawet jeśli nie pomyślałbyś o tym, lemoniada ma kilka niesamowitych korzyści zdrowotnych. To nie jest tylko zwykły słodzony napój, ale raczej mikstura witamin i minerałów, które mogą pomóc Twojemu dziecku zachować zdrowie. Istnieje wiele korzyści z lemoniady dla dzieci i dorosłych. Nie tylko świetnie smakuje, ale także ma wiele przydatnych właściwości. Oto korzyści z lemoniady.

Witamina C dla wsparcia odpornościowego

Większość ludzi myśli o witaminie C jako o środku zwalczającym przeziębienie i grypę. To prawda, że witamina C może skrócić czas trwania przeziębienia, ale ma też wiele innych korzyści zdrowotnych. Przeziębienia i grypa są spowodowane przez infekcje wirusowe, a witamina C jest jedną z substancji, która zmniejsza objawy tego typu infekcji. Witamina C może również zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi, które mogą powodować udary i zawały serca. Może być również pomocna w leczeniu zapalenia kości i stawów i łuszczycy. Witamina C jest przeciwutleniaczem, który może chronić organizm przed szkodliwymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami, które są produkowane, gdy organizm przetwarza pewne cząsteczki, takie jak cholesterol.

Wapń dla mocnych kości i zębów

Sok z cytryny zawiera wapń, który jest ważny dla budowania silnych kości i zębów. Wapń jest również ważny dla regulacji ciśnienia krwi i zapobiegania niektórym rodzajom raka. Witamina C i wapń mogą współpracować, aby zwiększyć wchłanianie wapnia przez organizm. Aby w pełni wykorzystać minerały zawarte w soku z cytryny, należy pić lemoniadę z posiłkiem zawierającym białko.

Potas dla utrzymania mięśni

Potas jest ważnym minerałem, który często jest pomijany. Ma on wiele korzyści zdrowotnych, a jedną z nich jest zmniejszony rozpad mięśni. Badania wykazały, że suplementy potasu mogą pomóc zmniejszyć rozpad mięśni u osób z takimi chorobami jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS). Potas pomaga również regulować ciśnienie krwi, zmniejszyć ryzyko udaru i chronić przed kamieniami nerkowymi.

Pomaga w utracie wagi

Sok z cytryny zawiera limoninę, którą uważa się za pomocną w utracie wagi. Twoje ciało wykorzystuje limoninę jako środek spalający tłuszcz. Lemoniada jest również niskokaloryczna, co czyni ją zdrowym napojem dla osób, które próbują schudnąć. Aby uzyskać najlepsze wyniki w utracie wagi, należy pić lemoniadę regularnie i połączyć ją ze zdrową dietą. Witamina C jest również ważna dla regulacji metabolizmu, czyli tego, jak organizm spala jedzenie na energię.

6. Może pomóc złagodzić mdłości i zaparcia

Sok z cytryny może pomóc w łagodzeniu nudności i zaparć. Na nudności, można wypić niewielką ilość lemoniady, lub można umieścić jedną łyżeczkę soku z cytryny w wodzie. Jeśli cierpisz na zaparcia, możesz wypić niewielką ilość lemoniady, lub możesz dodać jedną łyżeczkę soku z cytryny do filiżanki ciepłej wody.

7. Może mieć właściwości antyrakowe

Sok z cytryny zawiera limoninę, antyoksydant, który okazał się mieć działanie antyrakowe u zwierząt laboratoryjnych. Chociaż nie zostało to jeszcze udowodnione u ludzi, są powody, by sądzić, że może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom raka również u ludzi. Regularne spożywanie lemoniady może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom raka, w tym rakowi piersi i prostaty.

Cytryny są źródłem błonnika

Błonnik jest ważnym składnikiem odżywczym, którego wiele osób nie otrzymuje wystarczająco dużo. Może pomóc w problemach trawiennych, takich jak zaparcia i biegunki. Sok z cytryny zawiera również witaminę C i kwas cytrynowy, z których oba są przydatne dla zdrowia trawiennego i zdrowia jelit.

Kiedy patrzysz na lemoniadę, możesz myśleć o niej jako po prostu słodkim napoju, który dzieci piją w gorące dni. W rzeczywistości lemoniada ma wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.