Pierwsza kąpiel noworodka to jeden z najpiękniejszych a jednocześnie najbardziej stresujących momentów w życiu świeżo upieczonych rodziców. Nic więc dziwnego, że pozostanie w ich pamięci przez dłuższy czas. Jak powinna przebiegać? Kluczem do sukcesu jest nie tylko wsłuchanie się w potrzeby maleństwa, ale również znajomość podstawowych zasad i… wyposażenie się w akcesoria, które znacznie usprawnią proces.

O pierwszej kąpieli noworodka w pigułce

Zdecydowana większość rodziców prawdopodobnie zgodzi się ze stwierdzeniem, że już sam temat pierwszej kąpieli noworodka wzbudził u nich poczucie przerażenia i pojawienie się gęsiej skórki na ciele. Nie zapominajmy jednak o starym powiedzeniu, który mówi… nie taki diabeł straszny jak malują! Przede wszystkim pamiętaj o tym, że głodne i zmęczone dziecko nigdy nie będzie grzeczne podczas kąpieli. Dotyczy to zarówno noworodków, jak i nieco starszych pociech. To jednak nie wszystkie zasady, o których należy pamiętać przed przystąpieniem do pierwszej kąpieli noworodka:

  • kąpiel bezpośrednio po powrocie do domu wcale nie jest koniecznością. Z tym rytuałem można wstrzymać się nawet 2-3 dni. U niektórych noworodków naturalnie występuje również maź płodowa, która doskonale nawilża i pielęgnuje delikatną skórę malucha.
  • podczas kąpieli należy pamiętać o stopniowym zanurzaniu noworodka. Zaleca się zaczynanie od stóp. Z powodzeniem można również owinąć noworodka pieluszką.
  • Zastanawiasz się co do pierwszej kąpieli noworodka okaże się lepszym wyborem: wanienka czy umywalka? W tym przypadku wybór należy już tylko i wyłącznie do Ciebie. Ważny jest w tym przypadku komfort rodzica, tak by nie krępować ruchów.
  • Kąpiel noworodka powinna trwać maksymalnie 10 minut. Skóra jest delikatna i bardzo łatwo można naruszyć jej barierę ochronną.

Zastanawiasz się, jakie kosmetyki stosować podczas pierwszej kąpieli malucha? W tym przypadku zaleca się stosowanie delikatnych i łagodnych produktów, które przeznaczone są do stosowania również na skórze noworodków. Marka Klorane posiada w swojej ofercie sprawdzone, przebadane i w pełni bezpieczne kremy, balsamy i delikatne emulsje.