Pies to przyjaciel człowieka, jednak warto, jest dbać od początku o jego dobre wychowanie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że gdy dorośnie, to nie będzie z nim żadnego problemu. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak szkolić psa, by wyniósł jak najwięcej dobrego z takiej nauki. </p>

Jak można szkolić psa? 

Warto jest zapisać psa na specjalistyczne szkolenie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wszystko będzie przebiegać tak, by pies zrozumiał wszystkie polecenia. Dobrze jest wybrać takie szkolenie, gdzie pies ma indywidualne zajęcia z trenerem, przez co nic go nie będzie rozpraszać. Pies na takim szkoleniu pozna podstawowe komendy, które będzie trzeba z nim ćwiczyć w domu. Warto mieć ze sobą przysmaki, które pies dostanie po dobrze wykonanym ćwiczeniu, co będzie dla niego oznaczało nagrodę i świetną zabawę. Jest to bardzo dobra metoda zachęcająca psa do dalszych ćwiczeń w domu. Należy też pamiętać, by w trakcie ćwiczeń indywidualnych z trenerem oraz takich ćwiczeń w domu, by nie podnosić głosu, przez co pies nie będzie się bał wykonywać poleceń. 

Czy można szkolić psa na dworze?

Dobrze jest wybrać takie miejsce na szkolenie psa, w którym czuje się bezpiecznie, dzięki czemu będzie chętniej się szkolił. Można również takie szkolenie wykonywać na dworze, najlepiej jednak w odosobnionym miejscu, by inne psy nie rozpraszały naszego pupila. Dzięki takim ćwiczeniom na dworze pies może przy okazji mieć dużą dawkę energii i być później w domu już zrelaksowany. Warto szkolić psa niezależnie od pory roku, przez co zwierzę nie będzie miało problemu z tym, by zapomnieć danej komendy. Jeśli pies nauczył się podstawowych komend, to można również na spacery zabrać znajomego psa, z którym będzie mógł razem poćwiczyć. 

Czy da się wyszkolić starszego psa?

Psa można wyszkolić niezależnie od wieku, trzeba jednak włożyć w to dużo cierpliwości. Dzięki temu piesek będzie w stanie pojąć różne przydatne komendy nawet wtedy, gdy będzie miał pięć lub więcej lat. Jest to szczególnie ważne, gdy weźmiemy psa ze schroniska, który wcześniej miał ciężkie i trudne przeżycia. 

 Szkolenie psa, o czym pisaliśmy w artykule „Po co zaczynać szkolenie dla psa?„, to długa i ciężka droga, jednak jest bardzo efektowna. Psy są bardzo mądrymi zwierzętami, dlatego też dobrze jest je szkolić od małego. Dzięki temu w dorosłym życiu psa unikniemy różnych nieprzyjemnych sytuacji. Warto też dodać, że psy można szkolić niezależnie od płci, wieku oraz rasy. Należy też pamiętać, że jedne psy mogą szybciej pojąć komendy, a inne będą potrzebowały na to więcej czasu i cierpliwości opiekuna.