Wiele osób nie wie, kim jest i czym zajmuje się protetyk słuchu, a szkoda. Jest to bowiem bardzo interesujący i niezwykle potrzebny zawód. Problemy ze słuchem są bowiem coraz powszechniejsze i w znaczącym stopniu pogarszają jakość życia pacjentów. Dzięki protetykowi, możliwa zaś będzie poprawa samopoczucia osoby zmagającej się z ubytkiem słuchu. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat specyfiki pracy protetyka.

Protetyk słuchu – jakie predyspozycje i kwalifikacje są potrzebne do wykonywania tego zawodu?

Jak już zaznaczono na wstępie, protetyk słuchu to bardzo potrzebny zawód. Nie oznacza to jednak, że nie jest on wymagający. Aby móc go wykonywać, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. Ważną rolę odgrywają także predyspozycje. Dobrze byłoby, gdyby przyszły protetyk:

  • lubił pracować z ludźmi
  • był empatyczny
  • z wyrozumiałością traktował pacjentów
  • był cierpliwy.

Bardzo ważne jest to, aby protetyk słuchu posiadał szeroką wiedzę dotyczącą różnych dziedzin. Mowa tu chociażby o fizyce, elektronice czy o technikach sprzedaży. Dobry protetyk powinien także cechować się wysoką kulturą osobistą. Jest to niesamowicie ważne w kontakcie z pacjentami oraz z ich rodzinami.

Podobne artykuły:

Czym dokładnie zajmuje się protetyk słuchu?

Protetyk słuchu bardzo często zajmuje się określaniem tego, jak bardzo zaawansowany jest ubytek słuchu. Bardzo często wykonywane jest więc badanie audiometryczne, które pozwala ocenić to, jak zaawansowany jest ubytek słuchu. Może oczywiście okazać się, że słuch jest prawidłowy i żadne ubytki nie występują. Do protetyków najczęściej zgłaszają się jednak osoby, które mają już jakieś problemy ze słuchem. Niestety, niewiele osób wykonuje badania profilaktyczne, a szkoda. Profilaktyka jest bowiem zdecydowanie efektywniejsza niż próba pozbycia się istniejącego już problemu. Niemniej jednak, doświadczony protetyk słuchu na pewno nie zostawi pacjenta bez pomocy.

Zobacz również czym zajmuje się protetyk słuchu.

Będzie potrafił dobrać najodpowiedniejszy aparat słuchowy. Jest to urządzenie, które ma służyć przede wszystkim poprawie jakości życia osób zmagających się z ubytkiem słuchu. Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że koszt związany z zakupem aparatu słuchowego może być dość wysoki. Wiele zależy jednak od jakości samego urządzenia. Dobrze byłoby mieć również świadomość tego, że w określonych przypadkach można starać się o dofinansowanie na aparat słuchowy. Aby jednak otrzymać pieniądze, koniecznie trzeba wypełnić określone dokumenty i dopełnić formalności. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się uzyskać wsparcie.