Żyjemy w czasach, gdzie wiele tematów, o których nie rozmawiało się głośniej niż szeptem, stało się zupełnie normalnych. Kto by pomyślał w końcu parędziesiąt lat temu, żeby nie dość, że żyć bez ślubu, to jeszcze mieć dziecko? I do tego nie ochrzczone? W związku z tym, rzadko używa się już określenia rodziny tradycyjnej. Pojawiają się natomiast nowe pojęcia. Czym więc jest rodzina nuklearna i patchworkowa?
Rodzina nuklearna
Jest to rodzaj rodziny, któremu w zasadzie najbliżej jest do tego, co rozumiemy pod pojęciem rodziny tradycyjnej. Inaczej nazywana rodziną małą lub dwupokoleniową. W praktyce sprowadza się natomiast do dwojga rodziców, którzy posiadają ze sobą wyłącznie biologiczne dzieci (również obydwojga rodziców oczywiście). Kiedyś ten model rodziny był niemal standardem, w dzisiejszych czasach jednak widać, że odchodzi się od takiej tendencji.
Rodzina patchworkowa
Inaczej określana jako rodzina zrekonstruowana. W modelu takiej rodziny, przynajmniej jedno dziecko posiada tylko jednego rodzica biologicznego. Najczęściej z tego typu rodziną mamy do czynienia, kiedy dwojga ludzi np. po rozwodzie lub śmierci poprzedniego partnera, postanawia założyć nową, ale posiadają już swoje biologiczne dzieci z poprzednich związków. W takim wypadku każde z dzieci ma tylko jednego biologicznego rodzica w takim modelu, o ile oczywiście, nowy członek nie przyjdzie na świat.
Z racji rosnącej liczy rozwodów, czy też rozstań których rosnąca liczba nabrała tempa wzrostu po wybuchu pandemii, coraz częściej mamy styczność właśnie z takim typem rodziny. Powstaje w związku z tym oczywiście wiele tematycznych badań, które badają relacje np. pomiędzy rodzeństwem w takich rodzinach.