Rodzinne spędzanie czasu to w dzisiejszych czasach często towar deficytowy. Różnorodne gadżety elektroniczne czasem zastępują zwykłe rozmowy i zabawy. Kreatywna zabawa z dzieckiem w domu to jeden z elementów bazowych dla jego rozwoju, poznania sposobu na budowanie więzi z najbliższymi. Nie powinien być zastępowany tabletem, telefonem, komputerem czy telewizorem. Jak jednak wygospodarować na tyle czasu, by w natłoku obowiązków codziennie bawić się z dziećmi w nowy, oryginalny sposób? Jak zainteresować dziecko w każdym wieku wspólnym spędzaniem czasu, by było to bardziej atrakcyjne od ulubionej gry lub filmu?

Dobra zabawa z dzieckiem w domu – daj się ponieść chwili!

Spontaniczne zabawy bywają najlepsze. Bez względu na wiek dziecka, jeżeli udaje się akurat wygospodarować odrobinę wspólnego czasu, warto spróbować zainicjować jakieś działanie. Zabawa niekoniecznie oznacza rozłożenie pudełka z klockami czy wykorzystywanie konkretnych zabawek. Wspólne zawody w domowych obowiązkach czy gry słowne potrafią bawić o wiele bardziej niż nawet najlepsze gadżety, jeżeli obie strony są w nie zaangażowane. Nawet krótka zabawa z dzieckiem w domu gdy pokażemy mu, jak dobrze i radośnie można spędzić razem czas, potrafi zaprocentować.

Ciekawe pomysły na długie jesienne wieczory

Kreatywna zabawa z dzieckiem w domu to szansa na zrobienie każdego dnia czegoś innego. Jesienią dni stają się coraz krótsze, a po zachodzie słońca warunki pogodowe nie zachęcają do wychodzenia. Przygotujmy ulubione artykuły plastyczne, albo też jakieś materiały, sznurki czy guziki. W zależności od wieku dziecka razem możemy stworzyć inspirujące kolaże, przestrzenne figurki czy na przykład zmierzyć się z szyciem maskotki. Dzieci w większości lubią prace ręczne, jeśli tylko poświęci się im wystarczającą ilość czasu i uwagi. Zamiast filmu w telewizji zaproponujmy stworzenie własnego przedstawienia. Improwizowana scena to szansa nie tylko na zabawę w teatr czy film, ale przy okazji również możliwość rozmowy z dzieckiem przez analogię o różnych sytuacjach w życiu.

Gdzie szukać pomysłów na zabawy w domu?

Jeżeli nasze kreatywne podejście przestaje wystarczać, a kolejny dzień musimy spędzić w domu, można również spróbować porozmawiać z dzieckiem o jego ulubionych czynnościach i nimi się zainspirować. Wcale nie muszą być to typowe zabawy. Tak naprawdę każda rzecz, każdy produkt może stać się narzędziem zabawy. Ciekawy przykład? Słodycze, pochodzące z różnych krajów na świecie! Połączenie przyjemnego z pożytecznym: poznawania pysznych łakoci i dopasowywanie ich do kraju. Pyszności z różnych stron świata można nabyć w sklepach internetowych.

Oprócz tego oczywiście Internet jest niewyczerpanym źródłem różnorodnych inspiracji na zabawy. Ważne, by dopasować je do wieku i preferencji dzieci, by czerpały z nich prawdziwą przyjemność.