Praca ze zwierzętami to marzenie wielu osób. Nie mówiąc już o pracy ze zwierzętami, która opiera się na zrozumieniu ich psychiki, znajomości zasad zachowania i umiejętności radzenia sobie z ich problemami. Behawiorysta zwierząt, inaczej zoopsycholog, to zawód zyskujący na popularności. Czy istnieje akademicka droga do sprawdzenia sił w tym zawodzie?

Behawiorystyka zwierząt studia

Kierunek o nazwie behawiorystyka zwierząt, o czym pisaliśmy w artykule „Praktyczne wskazówki jak zostać behawiorystą zwierząt„, nie jest popularny na uczelniach. Niewiele placówek oferuje studentom możliwość podjęcia nauki i kształcenia się w tym obszarze. Niemniej jest jednak kilka opcji. Osoba chcąca rozwijać się w tym zakresie może po zakończeniu nauki na wyższej uczelni otrzymać tytuł inżyniera lub magistra. Podczas studiów ma dowiedzieć się, jakie są mechanizmy warunkujące określone zachowania u zwierząt domowych i jak na nie reagować. Studia behawiorystyczne to pobieranie nauk obejmujących psychologię, ale i weterynarię, neurobiologię czy genetykę. Jest to zatem kierunek bardzo wszechstronny, ale i przez to wymagający odpowiednich umiejętności u studenta. Behawiorystyka daje spore możliwości i otwiera ciekawe perspektywy. Ludzie coraz mocniej zdają sobie sprawę z psychicznych potrzeb swoich pupili i chętnie zgłaszają się do specjalisty, gdy z ich małym przyjacielem dzieje się coś niedobrego.

Czy studia są konieczne?

Nie, i o tym również należy pamiętać. Nie trzeba zdawać żadnych oficjalnych egzaminów ani posiadać określonych dyplomów czy certyfikatów, aby zostać behawiorystą. Aby podjąć się pracy w tym zawodzie warto, rzecz jasna, posiadać wykształcenie we właściwym zakresie. Na rynku można znaleźć wiele kursów behawiorystycznych. Można tam zdobywać pierwsze szlify pod okiem doświadczonych behawiorystów, a przy okazji nabyć kontakty ułatwiające start kariery. Studia z pewnością oferują szerszy zakres wiedzy, niż kursy. Ich plusem jest również to, że po zakończeniu nauki student uzyskuje tytuł naukowy, co może wyróżnić go wśród innych początkujących behawiorystów. Jednak bardziej istotne niż papier są prawdziwe umiejętności i zaangażowanie. Nic nie zastąpi osobistego dążenia do pogłębiania wiedzy i szukania okazji do praktykowania zawodu, na początek nawet w ramach wolontariatu. Ta praca wymaga dużych umiejętności, dlatego trzeba wyrabiać je w każdy możliwy sposób. To zajęcie wymagające odpowiedniego nastawienia i umiejętności nawiązania kontaktu z żywym stworzeniem, ale i odpowiednich umiejętności społecznych. Behawiorysta często staje się również swego rodzaju psychologiem dla właściciela zwierzęcia, więc wszechstronne zdolności w pracy behawiorysty są bardzo ważne.