Pies to prawdziwy przyjaciel człowieka, dlatego o jego zdrowie warto dbać jak o swoje własne. Jak sprawić, by nasz pupil cieszył się dobrą kondycją przez lata?

Zapewnij odpowiednią dawkę ruchu

Każdy pies potrzebuje ruchu. Codziennie powinniśmy mu zapewnić przynajmniej jeden dłuższy spacer, tak, aby mógł zużyć zgromadzone przez cały dzień lub całą noc siły i spalić nadmiar energii. To także sposób na utrzymanie odpowiedniej sylwetki, pozbawionej zbędnych kilogramów, które są niebezpieczne dla psich stawów, w szczególności tych nieco starszych.

Zadbaj o dobrą karmę

Żywienie psa jest jedną z najważniejszych kwestii. Pokarm bogaty w odpowiednie składniki odżywcze jest dla psa absolutną podstawą do tego, by mógł normalnie funkcjonować. Dobrej jakości karma zapewni mu zdrowie, energię oraz siłę na zabawę z domownikami oraz… ochronę posiadłości i stróżowanie.

Nie zapominaj o wizytach u weterynarza

Psy powinny przechodzić rutynowe kontrole, mieć wszystkie niezbędne i regularne szczepienia. Weterynarz szybko skontroluje stan zdrowia zwierzaka, da wskazówki i wdroży odpowiednie leczenie, jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości. Doradzi także, na co zwracać uwagę, jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację.

Czyść zęby i uszy

Aby pies zachował długo zdrowie, warto zadbać o kondycję jego zębów. W sprzedaży znaleźć można specjalistyczne środki przeznaczone dla psów, którymi w bezpieczny sposób można czyścić psie zęby. Podobnie rzecz się ma z uszami. Psy dość często cierpią z powodu zapaleń uszu, dlatego trzeba regularnie dbać o ich czystość.